SKRÓCONY ZARYS DZIEJÓW OSP WISŁA MAŁA

W księgach Pałacowych Księstwa Pszczyńskiego już w 1857r. figuruje Straż Pożarna w Wiśle Małej. Wtedy to powstał tzw. Związek ogniowy”, którego zadaniem było pełnienie „okółki” czyli nocnych dyżurów ogniowych. Pod koniec XIX wieku w miejsce związku ogniowego powołany został tzw. „Związek Sikawkowy”, którego charakter działania i cele przypominają dzisiejszą Straż Pożarną. Związek ten już przed I wojną światową posiadał wóz konny i sikawkę ręczną. O sile tego związku świadczy fakt, że strażacy z własnych składek zakupili nowe dzwony kościelne w miejsce skradzionych w czasie wojny. W roku 1928 straż pożarna przy pomocy mieszkańców zbudowała tzw. „Pryzon” tj. remizę strażacką. Do tego budynku w 1931r. dobudowano garaż, w którym umieszczono nowo pozyskaną konną bryczko – pompę.

Po wojnie w 1945r. po straży pozostał jedynie pusty budynek. W 1955r. staraniem nowego zarządu jednostka otrzymała nową sikawkę konną, węże, hełmy i inny sprzęt gaśniczy. W następnych latach zakupiono samochód „Zis-5” i był to pierwszy wóz bojowy w gminie.W 1961r. powołano komitet budowy remizy straży pożarnej, by w końcu po wielu perypetiach w dniu 3 stycznia 1971r. oddać do użytku mieszkańców remizo – świetlicę.

W 1995r mieszkańcy naszego sołectwa w uznaniu dotychczasowych osiągnięć, ufundowali sztandar naszej jednostce.

W roku 2006 strażnica przeszła gruntowny remont. Wyremontowano garaże, wymieniono bramy wjazdowe, odnowiono stanowisko dowodzenia oraz salkę szkoleniową. Większość prac remontowo – budowlanych strażacy wykonali samodzielnie w czynie społecznym.

W 2014r. został nam przekazany lekki wóz ratowniczo – gaśniczy marki Lublin przez Komendę Powiatową PSP Pszczyna. Samochód przeszedł remont blacharsko – lakierniczy. Strażacy we własnym zakresie wykonali do niego zabudowę. Samochód jest systematycznie doposażany w niezbędny sprzęt ratowniczo – gaśniczy.

Obecnie nasza jednostka posiada dwa samochody ratowniczo – gaśnicze (ciężki JELCZ i lekki LUBLIN). Jednostka liczy 65 członków czynnych, a jednostka operacyjno – techniczna liczy 25 strażaków wykwalifikowanych i wyszkolonych do prowadzenia akcji ratowniczo – gaśniczych, działań przeciwpowodziowych i na wodach, działań ratowniczo – poszukiwawczych i innych miejscowych zagrożeń oraz udzielaniu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Nasza OSP posiada także Młodzieżową Drużynę Pożarniczą, sekcję dziewczęcą i chłopięcą. Nasi strażacy byli wielokrotnie dysponowani do działań na terenie sołectwa Wisła Mała, gminy i powiatu Pszczyna , a także na terenach woj. Śląskiego m.in. pożar lasów w Rudach Raciborskich.